Domowa ciastolina - HIT na jesienne wieczory!

Ile razy wieczorem planowałam następny dzień. Ile raz ja mówiłam, że zrobimy jakieś czadowe kukiełki, może coś narysujemy albo w końcu zrobię domową ciastolinę.

Szlag mnie trafiał, jak musiałam wyskubywać z dywanów te kupne ciastoliny, które po godzinie robiły się sztywne i trzeba było spalić milion kilokalorii żeby było czysto.
Dlatego poszperałam i wyczarowałam swoją. Przepis lekko zmodyfikowałam, bo podczas podgrzewania, średnio mi się chciała kleić, ale udało się !!W wielu przepisach, dziewczyny dawały do ciastoliny barwniki te od jajek na wielkanoc, ale mi się to średnio widziało, bo przecież mamy tyle naturalnych: sok z buraka i szpinaku, kurkuma.
Więc nawet jak sobie dziecko podje takiego czegoś, to nic się nie stanie.

Czego potrzebujecie do przygotowania ciastoliny ? Otóż wystarczy pięć składników, które na bank macie w domu: WODA, MĄKA, SÓL, OLEJ i barwnik.

Chociaż, barwnik wg. uznania, może być bez.

Przygotowania:

Wyjęłam wielki garnek, wrzuciłam tam: 3/4 szklanki soli, 1,5 szklanki mąki [zwykła, najzwyklejsza - nawet chyba tortowa], 2,5 łyżki oleju, 3 łyżki kurkumy i 1,5 szklanki przegotowanej, letniej wody. Włączyłam palnik i mieszałam to cały czas drewnianą łyżką.
Na początku zwątpiłam, bo w ogóle to nie zaczęło przypominać ciastoliny, ale z biegiem czasu, po około 4-5 minutach [kiedy ręka już prawie chciała mi odpaść, a Młody wisiał na mnie :D], powstała wielka kula.
Wyłączyłam gaz i teraz przyszło tylko czekać do wystygnięcia i sprawdzenia, czy faktycznie da się z tego ulepić cokolwiek.

Młody wyciągnął swoje zabawki, które były dostępne w zestawie z kupną ciastoliną i zaczęliśmy wyciskać, przeciskać, wycinać i sklejać.
Mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że tę domową zdecydowanie lepiej się formuje, jest bardzo elastyczna i wyłazi z dywanu dość sprawnie, nawet po dniu.

Dzisiaj mija drugi tydzień - jak nie lepiej - a ciastolina nadal jest w formie. Przechowujemy ją w plastikowym pudełku,w tak zwanej ''śniadaniówce''.

To co, robicie jutro ?

Komentarze